Matěj Pavlíček letos vstoupí do své druhé sezony v prostředí automobilových závodů. Za volantem nové specifikace KTM GT4 EVO týmu RTR Projects ho čeká společně s Josefem Knoppem výzva v podobě německého šampionátu ADAC GT4. Nicméně dvojici uvidíme i v ESET Cupu a to rovnou na úvodním podniku na Hungaroringu.
V únoru už jste s RTR testoval v Portimau a Jerezu. Šlo o novější specifikaci modelu X-Bow, s nímž jste jezdil loni. Jak se obě verze od sebe liší?
Nový model KTM GT4 EVO se liší především ve větší rychlosti na rovinkách na úkor menšího přítlaku v zatáčkách. Tak aby se naše auto více srovnalo, co se týče jízdních vlastností s konkurencí, vytvořil výrobce těchto vozů nový balíček dílů a úprav. S těmi můžeme letos bojovat na špičce startovního pole na všech typech tratí, a nejen na těch pomalejších tak, jak to bylo se starší verzí GT4. EVO má teď zhruba o 30 koní více, chybí mu zadní křídlo a má zmenšený přední přítlačný spojler. Má také užší přední kola. Jede tedy výrazně rychleji na rovinkách a díky lehké váze podobně rychle v zatáčkách i bez zadního křídla. Díky tomu s novým modelem budeme v této sezóně daleko více vyrovnanější s ostatními auty třídy GT4.
Bylo něco, co Vás za volantem nové specifikace překvapilo?
Obě auta jsou si velmi podobná. Nicméně nový model auta mě překvapil především v rychlosti na rovinkách, neboť je jinak koncipován a tím pádem výrazně rychlejší než starší typ KTM GT4.
S RTR míříte do ADAC GT4 Germany, kde pojedete společně s Josefem Knoppem. Jak se na novou výzvu těšíte?
Upřímně, velmi se těším až nová sezóna začne. S Pepou jsme hodně času věnovali zimní přípravě, ať už tréninkem na simulátoru, nebo v tělocvičně. Snažíme se na sezónu připravit opravdu zodpovědně a těším se, jak se s novou výzvou oba popereme.
Nicméně opomíjet nebudete ani ESET Cup, jenž vám loni posloužil jako vstupní brána do motorsportu na velkých okruzích. Už víte, které závody v ESET Cupu absolvujete?
Jak jsem již zmínil, hodně času jsme v zimě strávili přípravou na závodní sezónu. Nicméně ostrý závodní start jsme ještě neabsolvovali. Tým se proto rozhodl, že by bylo nejideálnější zúčastnit se prvního závodu ESET na Hungaroringu a využít jej i jako test. Vyzkoušíme si plný závodní režim, zastávky v boxech s výměnou jezdců a zároveň doladíme i poslední detaily, než naskočíme do plného režimu ADAC GT4.
Loni jste si před debutem žádné konkrétní cíle nekladl. Jak to bude letos? Máte konkrétní obrysy, čeho byste chtěl dosáhnout?
Všichni v týmu si uvědomujeme, že pro nadcházející závodní sezónu máme velký potenciál. S Pepou Knoppem bychom chtěli mířit na přední příčky a všechny závody dojíždět na bodovaných místech v popředí startovního pole. Jen tak můžeme pomýšlet na úspěch v celkovém šampionátu. Konkurence je však veliká a nic nám nedá zadarmo. Každý bude chtít uspět, ale věřím, že to zvládneme. Již první závod ADAC GT 4 napoví, jak si stojíme v přímém srovnání s ostatními týmy a jezdci. Vždy je co zlepšovat a vždy je nutné myslet a posouvat se neustále vpřed.
V loňském roce jste si vyzkoušel v ESET Cupu řadu nových okruhů, který Vám sedl nejvíc a který nikoliv?
Asi nejvíc jsem si užil trať v Grobniku. Bylo pro mě zajímavé si vyzkoušet jet na takto „exotické trati“. Souboje, které jsme vedli s Davidem Vršeckým byly fantastické. Oproti tomu, asi nejmíň se mi líbila polská trať v Pozňani. Navíc podmínky, které nastaly, byly velmi obtížné pro závodní jízdu, tudíž můj dojem z trati nebyl moc pozitivní. Nicméně, musím říct, že jsem si odnesl z pozňanského víkendu hodně nových zkušeností, a ty mě jako jezdce posunuly hodně dopředu. Stále se učím a každá zkušenost, i ta špatná, mě jezdecky posouvá vpřed.
Jak dlouho Vám trvá, než se novou trať naučíte? A používáte například simracing, abyste proces poznávání okruhů urychlil?
Novou trať, na které jsem nikdy nejel se naučím za cca 10-20 kol. Tím se většinou dostanu na dobrou úroveň znalosti trati, na které pak můžu začít pilovat detaily. Například trať v Portimao je tak náročná, že jsem potřeboval půl dne, aby se mi dostala „pod kůži“. Právě Simracing využívám primárně k učení nových tratí a snažím se poznat všechna jeho technická specifika před tím, než na ně vyjedu se závodním autem. Zároveň je to i zábava, kterou vyplňuji svůj volný čas. Takže lze říct, ze příjemné spojuji s užitečným.
Prospěšná je určitě spolupráce i se zkušenými závodníky Erikem Janišem nebo Tomášem Engem. Jak Vám pomáhají? O jakou radu můžete požádat Erika a o kterou Tomáše?
S Erikem se věnujeme hlavně inženýrské stránce závodění. Ať už se jedná o nastavení vozu, nebo jak určité časti auta fungují a jaký vliv mají na samotnou závodní jízdu. Je to hodně o detailech a znalostech vozu jako takového. S Tomášem se více zaměřujeme na jezdeckou stránku. Jedná se především o fyzickou přípravu jezdce před sezónou i samotným závodem, ale také o detailech jízdy. Rozebíráme onboard, věnujeme se specifikům závodění z pohledu jezdce. Hodně se také věnujeme psychické stránce, nastavení mysli, zvládnutí tlaku, kterému je jezdec v průběhu závodu vystaven. Musím říct, že zázemí týmu RTR Projects je opravdu vysoce profesionální a může se opřít o špičky ve svém oboru. Díky tomu věříme, že nadcházející sezóna bude pro nás úspěšná.