Chorvatský okruh Grobnik bude o nadcházejícím víkendu hostit další podnik ESET V4 Cupu. Jedním z místních závodníků bude i Žarko Knego z týmu Auto Klub Dubrovnik Racing, který bude startovat s vozem Seat Cupra v kategorii ESET TCR.
Grobnik je vaším domácím závodem, co pro vás znamená, že je součástí ESET V4 Cupu?
Znamená to pro mě hodně, jedná se o mou domácí trať, kde jsem najezdil spousty kol a absolvoval mnoho závodů. Navíc znám poměrně dobře trať, takže je šance ukázat všem sponzorům a chorvatským médiím, jak vysokou úroveň šampionát má a jak silná je v něm konkurence.
Jak dobře znáte trať a jaké máte cíle na víkend?
Mohu konstatovat, že Grobnik znám velmi dobře. Loni tam byl položen nový asfalt, což kompletně změnilo její charakter a vyžadovalo to nové nastavení auta. Doposud jsem na novém asfaltu absolvoval jeden závod a mohu říct, že je stále co se na nové konfiguraci učit. Rád bych dokončil oba závody v první pětce, cokoliv nad to by pro mě i tým bylo krásným bonusem.
Jakou máte závodní historii?
V minulých letech jsem působil převážně v chorvatských okruhových a vrchařských šampionátech. Dvakrát jsem se stal mistrem Chorvatska v závodech do vrchu a dvakrát na okruzích. Loni jsem jezdil s Hondou Civic EP3 skupiny N, v předešlých sezonách například s Peugeotem 100 Rally, Renaultem Clio Ragnotti nebo Škodou Fabia.
V letošním roce usedáte za volant Seatu Cupra TCR, jak velká je to změna?
Seat prakticky nejde srovnávat s mými předchozími auty. Jedná se o vůz přímo z továrny, což vidíte na každém detailu. Je preciznější a komplikovanější, vyžaduje více tréninku a znalostí s nastavením. Stále ještě se máme co učit a zrychlovat.
TCR je světově populární kategorií, jak náročné může být pro gentlemana s těmito vozy uspět?
TCR série je skvělá pro každého, kdo nemá přístup do profesionálního světa závodění. Máte šanci se porovnat s těmi nejlepšími v cestovních vozech za relativně dobré peníze – v porovnání s ostatními šampionáty. Samozřejmě pořád zde panují obrovské rozpočtové rozdíly, někteří piloti operují s třikrát až pětkrát vyšším rozpočtem než my. Podle mého názoru, můžete se dostat na určitý jezdecký standard jako já, s velmi omezený rozpočtem. Znamená to ale méně testování a méně příprav. Pokud chcete dosáhnout na vyšší cíle, už potřebujete větší rozpočet.
V dosavadní sezoně jste zatím dosáhl na čtvrté místo. Co můžete udělat pro to, abyste tento výsledek vylepšil. Obzvlášť na domácí trati?
Ano, nejlepšího výsledku jsem dosáhl na Hungaroringu, kde jsem prožil dobrý závod na mokré dráze se suchými pneumatiky. V úvodu jsem havaroval a poškodil si zavěšení, nicméně se mi povedlo dojet na čtvrté pozici. Na Red Bull Ringu jsme zkoušeli změnit nastavení auta, bohužel na suché dráze jsem nebyl rychlý. V druhém závodě jsem předvedl dobrý start, bohužel už to nedopadlo moc dobře. Na Red Bull Ringu jsem byl poprvé a několikrát jsem ve druhé zatáčce chyboval, takže jsem přišel nejméně o čtyři pozice. S týmem se stále snažíme najít ideální nastavení, chce to víc tréninků.
V čem je podle vás Grobnik unikátní při srovnání s ostatními závody v kalendáři?
Všechny okruhy mají svá specifika, včetně Grobniku. Před novým asfaltem na něm bylo velmi důležité udržet pneumatiky v dobré kondici. Pokud jste se o ně nestarali, stěží se vám podařilo dokončit závod. Pokaždé hrozil defekt levé přední gumy. Nyní je trať jiná, asi o pět vteřin rychlejší, na dvou místech musíte mít opravdu dobrou rychlost a perfektní výjezd ze zatáčky – to je vždy klíčové v tom, abyste zajel dobré, nebo špatné kolo. V některých úsecích lze předjíždět, takže okruh je rozhodně velice zajímavý.